Sanitariuszki Armii Krajowej

„Chwała i pamięć harcerzom drużyny sanitarno-medycznej Szarych Szeregów ZHP kryptonim „Młody Las”, działającej we współpracy z podobwodem „Wola” Armii Krajowej przy szpitalu w Starachowicach, w latach 1940-1945. Drużynę prowadziła dr med. hm. Irena Konieczna ps. „Dąb”, a po jej aresztowaniu w sierpniu 1943 roku phm. Stefania Piechocka ps. „Wilżyna”. Tymi słowami rozpoczyna się inskrypcja na pamiątkowej tablicy, umieszczonej na frontonie kościoła Wszystkich Świętych w Starachowicach, którą w 2009 roku miał odsłonić Lech Kaczyński. Jego matka była harcerką tej drużyny. Prezydenckie  plany pokrzyżowała choroba, a potem tragiczna śmierć pod Smoleńskiem. Odsłonięcia tablicy dokonał pół roku później minister Jacek Sasin.

Harcerki ze starachowickiego szpitala zajmowały się organizowaniem pomocy dla rannych partyzantów z okolicznych lasów. Robiły opatrunki, zaopatrywały w środki medyczne, a żołnierzy w ciężkim stanie umieszczały pod zmienionymi nazwiskami na oddziałach, co nie było łatwe w zarządzanym przez Niemców szpitalu. Pracowały nie tylko jako sanitariuszki, ale i jako łączniczki – przenosiły rozkazy i dokumenty. Zajmowały się również transportem chorych. Wśród nich były doświadczone instruktorki ZHP i młodziutkie uczennice.

Hm. Irena Konieczna urodziła się w 7.10.1905 roku w Poznaniu. Uzyskała tytuł doktora nauk medycznych. Była cenionym specjalistą w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Podczas wojny obronnej pracowała jako lekarz wojskowy. W Starachowicach, działając w konspiracji, prowadziła drużynę harcerską i z poświęceniem leczyła rannych. W sierpniu 1943 roku została aresztowana przez Gestapo i wywieziona do Oświęcimia, gdzie wytatuowano jej  numer 55037.

„Pamiętam, jak przywieźli do Oświęcimia ogromny transport Żydówek niemieckich, wśród których było dużo kobiet w ciąży. Niemcy podjęli plan nowego okrucieństwa. Postanowili usunąć każdą ciążę bez względu na okres jej zaawansowania. Wezwano dr Irenę Konieczną do władz obozowych i powiedziano jej, że ciąże ma usuwać. „Ja się nie zgodzę” – powiedziała dr Konieczna władzom obozowym – „nawet kosztem życia, jestem lekarzem, jestem człowiekiem i jestem katoliczką”. Tak powiedziała i puścili ją” pisała w liście dr Elżbieta Pawłowska.[1] Piękną, pełną historię życia doktor Ireny można przeczytać na stronie Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia  Człowieka  – www.pro-life.pl. Po wyzwoleniu obozu, pozostała w nim jeszcze przez dwa miesiące, by opiekować się chorymi. To specjalnie dla niej odnalazłam i obejrzałam film „Być kobietą w Birkenau”, gdzie obok Stanisławy Leszczyńskiej, obozowej położnej, z opanowaniem opowiada o okrucieństwach wojny i ratowaniu ludzkiego życia. Zmarła 8.06.1993 roku.

Phm. Stefania Piechocka, po mężu Grajcarowa, która po aresztowaniu Ireny Koniecznej przejęła dowództwo nad drużyną, to moja babcia. Urodziła się 2.09.1913 roku w Łodzi. Tam też wstąpiła do harcerstwa i ukończyła studia w Wolnej Wszechnicy Polskiej, na Wydziale Pedagogicznym. Jestem w posiadaniu babcinego indeksu z ocenami. Była nauczycielką z powołania, osobą niezwykle zorganizowaną, wymagającą, ale i serdeczną, lubiącą ludzi. Jej narzeczony zginął prawdopodobnie w Katyniu. Niewiele wiem o jej pracy w konspiracji, bo nie lubiła z rodziną rozmawiać o wojnie. Wspominała o szpitalu, rannych żołnierzach AK, którym pomagano, noszeniu meldunków. Żałuję bardzo, że nie spisywałam wszystkiego, bo umysł miała jasny do późnej starości. Z pamięci cytowała Norwida. Z doktor Konieczną latami utrzymywała ciepły, listowny kontakt. Na jej pogrzebie były tłumy, wielu kombatantów, harcerzy. Album, który zostawiła, pełen jest sepiowych zdjęć uśmiechniętych dziewcząt. Może kilka z nich należało do drużyny „Las” (nigdy nie mówiła „Młody las”, a „Las” – mam to nawet w jednym z listów).

A w skład drużyny wchodzili również (za inskrypcją na tablicy):

Gonciarz – Poprzeczko Stanisława ps.„Kruszyna”, Goszcz Halina ps.„Mięta”, Gościcka – Kalenbrum Krystyna. ps.„Kalina”, Jasiewicz – Kaczyńska Jadwiga ps.„Bratek”, Jędrych Natalia ps. „Lipa”, phm. Jedyńska – Bandrowska Wanda ps. „Podbiał”, Jokiel Ewa ps. nieznany, phm . Kalecińska – Zbrojowa Kamila ps. „Mech”, Kempska – Sobocińska Barbara ps. „Brzoza”, Kiemona Irena ps. nieznany, phm. Mijalska – Haraźny Maria ps.„Wrzos”, Nowak – Wnuk Maria ps.„Muszka”, phm. Wysokińska Maria PS „Skrzyp”, Wysokińska – Gąsior Teresa ps. nieznany, hm. Kistelska Irena PS nieznany/ łączniczka GKH. Tymińska – Dąbrowska Danuta ps.„Macierzanka” oraz  lek.med. Pawliński Tadeusz ps.„Lot”.

Ola Lubczyńska

Opole

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s